
Затруднението е породено основно от два въпроса. Първият от тях е дали имената на институциите по принцип трябва да се слагат в кавички, а вторият – дали името на институцията е съставно (състоящо се от две или повече думи). А какво става, ако името на институцията е съставно собствено име, което съдържа друго собствено име? Къде поставяме кавичките тогава и изобщо трябва ли да се пишат кавички?
Отговор на тези въпроси дава актуалният нормативен справочник за българския език – „Официален правописен речник на българския език“ (2012). Според правилата, посочени в уводната му част, имената на институциите не се изписват в кавички, напр. Държавна агенция за закрила на детето, Българска национална телевизия, Министерство на външните работи. В точка 104.3. от предговора на Речника обаче е посочено, че кавички се употребяват при „приложения в рамките на съставните собствени имена“ (с. 97). Или казано по друг начин, ако името на институцията е съставно собствено име, което съдържа друго собствено име, то собственото име в рамките на съставното се поставя в кавички, например Държавна агенция „Архиви“, Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Служба „Езикови справки“.
в. „Аз-буки“, бр. 2, 11 – 17 януари 2018 г.
Подкрепете образователната кауза на ГРАМОТЕН.БГ, като се абонирате за нашия сайт. Вашият абонамент не само ни помага да продължим да развиваме платформата, но и ви предоставя достъп до професионално подготвени тестове, съобразени с всички изисквания, които ще подпомогнат зрелостниците от 4., 7., 10. и 12. клас в тяхната подготовка през тази учебна година. Абонирай се или подари абонамент тук: www.gramoten.bg/subscribe
Подкрепете ГРАМОТЕН.БГ и в Револют (Revolut): revolut.me/gramoten
Може да ни подкрепите и в PayPal: paypal.me/gramoten